Skip to Navigation

Recent Ordinations, Appointments, Retirements and Assignments + September 2016

From the September 2016 issue of The Word:

Ordained

ABOUID, Deacon Joseph, to the holy priesthood by Bishop Anthony on June 12, 2016, at St. George Church in Cicero, Illinois.

HAZAR, Deacon Joseph, to the holy priesthood by Bishop Anthony on the Ascension of Our Lord, June 9, 2016, at St. George Church in Indianapolis, Indiana.

JACOBS, Deacon David, to the holy priesthood by Bishop Thomas on June 26, 2016, at St. Mary Church, Chambersburg, Pennsylvania.

MARX, Archdeacon Meletios, to the holy priesthood by Bishop Basil on May 29, 2016, at St. Joseph Church in Houston, Texas. He is assigned as the second priest at that parish.

Elevated

MAKOUL, Priest Joshua, to the dignity of Archpriest by Bishop Thomas on July 17, 2016, at St. George Cathedral, Pittsburgh, Pennsylvania.

RETIRED

TRENT, Deacon Samuel, of Christ the Savior Mission, Jacksonville, Texas. He remains attached to that Church.

RETURNED TO THE LAITY

DAOUD, Theodoros, formerly Priest at St. Mary Church,
Hunt Valley, Maryland.

ASSIGNMENTS

BARBERG, Priest Raphael, Assistant Pastor of St. Elijah Church, Oklahoma City, Oklahoma, effective July 1, 2016.

FINO, Priest Nabil, Pastor of St. James Church, Loveland, Ohio, effective July 1, 2016.

HOULI, Priest Amin, Pastor St. George Church, Vicksburg, Mississippi, effective July 1, 2016.

JACOBS, Priest David, Pastor of St. James the Apostle Mission, Westminster, Maryland, effective July 1, 2016.

KHAYAT, Archpriest Boulous, Pastor of St. Ignatius of Antioch Church, Windsor, Ontario, Canada, effective July 1, 2016.

MACKOUL, Priest Alexander, Assistant Pastor of St. John Church, Memphis, Tennessee, effective July 1, 2016.