Recent Ordinations and Elevations + December 2011


from the December 2011 issue of The Word:

ORDAINED

COOK, Subdeacon David, to the holy diaconate by Bishop BASIL, on October 30, 2011, at St. George Church in Houston, Texas. Deacon David is assigned to St. Paul Church in Houston, Texas.

FULTON, Deacon Michael, to the holy priesthood by Bishop BASIL, on November 3, 2011, at St. Joseph Church in Houston, Texas. Father Michael is in his final year of studies at Holy Cross Greek Orthodox Theological School in Brookline, Massachusetts.

TELSCHOW, Subdeacon Mark, to the holy diaconate by Bishop BASIL, on October 30, 2011, at St. George Church in Houston, Texas. Deacon Mark is assigned to Holy Cross Mission in Midland-Odessa, Texas.

ELEVATED

DAHDAL, Archpriest Nicholas, to the dignity of Economos by Metropolitan PHILIP, before the Archdiocese Convention, at St. George Church, Cicero, Illinois.

JACOBSON, Priest Peter, to the rank and dignity of Archpriest by Bishop ANTOUN, on February 27, 2011, at St. Basil the Great Church, Ocala, Florida.

HUNEYCUTT, Priest Joseph, to the rank and dignity of Archpriest by Bishop BASIL, on November 3, 2011, at St. Joseph Church, Houston, Texas.

KRUSE, Priest David, to the rank and dignity of Archpriest by Bishop JOSEPH, on November 5, 2011, at St. Raphael Mission, Thousand Palms, California.

ISSA, Priest Elias, to the rank and dignity of Archpriest by Bishop BASIL, on October 2, 2011, at the Church of St. Basil the Great, Kansas City, Kansas.

APPOINTED

SABA, Fr. Fouad, of St. George Orthodox Church, Cicero, Illinois, as Spiritual Advisor to North American Council (NAC) SOYO.

KINDER, Fr. Patrick, as Spiritual Advisor to the teens of the Diocese of Toledo.

YAZGE, Fr. Anthony, as Dean of the Western Pennsylvania Deanery.